Textil & Mode

Gymnasieprogram
HVTEX-TAU-F

Programbeskrivning

Utbildningens tyngdpunkt ligger på mönsterkonstruktion, sömnad och modedesign. Du får god förståelse för processen från skiss till färdigt plagg eller kollektion och arbetar både manuellt och digitalt. Man får även kunskap om de faktorer som styr mode och trender idag likväl som betydelsen av hållbarhet och recycling. Vi arbetar med presentation i form av komposition och trendkollage, samt utställning och modevisningar. 

Efter utbildningen kommer du ha den kunskap som krävs för att producera en egen kollektion samt ha en portfolio som kan användas i ansökan till arbete eller högre utbildning. 

Kursinnehåll

Engelska 5 (100 p)
Historia 1a1 (50 p)
Idrott och hälsa 1 (100 p)
Matematik 1a (100 p)
Naturkunskap 1a1 (50 p)
Religionskunskap 1 (50 p)
Samhällskunskap 1a1 (50 p)
Svenska 1 (100 p) eller Svenska som andraspråk 1 (100 p)

Entreprenörskap (100 p)
Hantverksintroduktion (200 p)
Tradition och utveckling (100 p)

Textil design 1 (200 p)
Textil design 2 (200 p)
Material och miljö (100 p)

Eleven har rätt att som individuellt val läsa de kurser som krävs för grundläggande högskolebehörighet.

 

Undervisningsspråk: Svenska

Introduktionsprogram

Inom varje program och inriktning erbjuder vi även utbildningar för elever som går på Introduktionsprogram. Dessa ska ge obehöriga elever möjlighet att komma in på ett annat introduktionsprogram eller på ett nationellt program. Introduktionsprogram kan även leda till arbete. Utbildningen är på heltid och eleven följer en individuell studieplan. Tau Hantverksskola erbjuder följande introduktionsprogram: 

Lärlingsutbildning

För dig som vill komma ut i arbetslivet tidigt finns möjligheter att gå på vårt yrkesprogram som lärling. 

Tau Hantverksskola

Brännögatan 2
211 24 Malmö, Sverige

+46 (0) 40 29 02 06
info@tauhantverksskola.se

© 2021 Tau Hantverksskola

Tau Hantverksskola

Brännögatan 2
211 24 Malmö, Sverige

+46 (0) 40 29 02 06
info@tauhantverksskola.se

© 2020 Tau Hantverksskola